Brūnā čakste. Foto: Markus Varesvuo
 
   

Eiropā aizsargājama putnu suga, iekļauta Eiropas Savienības Putnu direktīvas I pielikumā. Sastoapama gandrīz visā Eiropā, arī Āzijas rietumdaļā. Ziemo tropiskajā Āfrikā.


Izskats un dziesma
Brūnā čakste ir 16 - 18 cm gara. Tēviņiem un mātītēm ir atšķirīgs apspalvojums: tēviņu spārni un aste ir sarkanbrūna, muguras tāpat kā galvas spalvojums tumši pelēks, vēders gaiši pelēks, uz acīm čakstēm raksturīgā melnā joslu, kas atgādina brilles; mātītes ir mazāk košas, melnā josla uz acīm tām ir tik tikko pamanāma, mugura brūna, vēders gaiši pelēks ar tumšiem lokveida raibumiem; jaunie putni izskatā ir līdzīgi mātītēm, tikai to mugurpuse arī ir raibumota.

Uzvedība
Brūnā čakste barojas ar lieliem kukaiņiem, maziem putniņiem, vardēm, grauzējiem un ķirzakām. Kā visas čakstes tā veido barības krājumus, medījumu uzdurot uz asiem, sausiem zariņiem vai ērkšķiem. Brūnajām čakstēm patīk izcirtumi, jo īpaši ar krūmiem un sīkiem kociņiem aizauguši izcirtumi, kas veido čakstēm piemērotu biotopu, pulcējot kukaiņus.
Ligzdo krūmos vai žagaru kaudzēs, ligzda tiek būvēta no zāles stiebriņiem, saknītēm un sūnām, izklāta ar zīdītāju vilnu. Brūnā čakste parasti izdēj 5 - 6 olas.