03.05.17
Aicinām tiešraidē vērot zaļās vārnas ligzdošanu Ādažu militārajā poligonā

No trešdienas, 3. maija, interneta tiešraidē mājaslapā www.putniadazos.lv arī šogad var sekot līdzi norisēm zaļās vārnas būrī Ādažu militārajā poligonā.

Zaļās vārnas no ziemošanas vietām Āfrikas dienvidos Latvijā atgriežas maija sākumā, olu dēšana parasti tiek sākta maija beigās. Jūnija otrajā pusē sāk šķilties pirmie mazuļi un apmēram jūlija vidū tie atstāj ligzdu.

Ar tiešraides kameru aprīkotajā būrī zaļās vārnas ir ligzdojušas vairākus gadus. Pagājušajā gadā šajā būrī šajā būrī ligzdošana nebija sekmīga, taču dažādas zaļās vārnas būri apmeklēja regulāri. Šie putni mēdz būt uzticīgi ligzdvietām, tādēļ varam cerēt, ka arī šogad tie būrī ligzdos.

Zaļās vārnas Ādažu poligonā un tā apkārtnē sāka ligzdot 2007. gadā, kad Latvijas Ornitoloģijas biedrība tur izvietoja piemērotus būrus, jo dabisko ligzdvietu – melno dzilnu dobumu klajumu malās – trūkst. Pēc gredzenoto putnu novērojumiem ir zināms, ka Ādažu poligonā uzturas zaļās vārnas no Garkalnes mežu dabas lieguma populācijas. Kopš 2007. gada Ādažu militārajā poligonā un tā tuvumā ligzdojuši līdz septiņiem pāriem zaļo vārnu, pēdējos gados trīs līdz pieci pāri.

Interneta tiešraidi no zaļās vārnas būra nodrošina Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs un Latvijas Ornitoloģijas biedrība Eiropas Savienības atbalstītā LIFE+ projekta „Putni Ādažos” ietvaros. Tiešraidi atbalsta “Latnet”, “LMT Straume” un Aizsardzības ministrija. Būrī novērojamās dabas norises aicinām komentēt portāla Dabasdati.lv forumā.

Pērn tiešraide no zaļās vārnas būra pulcēja prāvu skaitu vērotāju – maijā tie bija gandrīz 6000 skatītāju. Lai gan zaļās vārnas būrī neligzdoja, notikumu vērošanai netrūka. Sākotnēji būrī apmetās mājas strazdi un izdēja trīs olas, maija vidū tos “izlika no mājām” zaļo vārnu pāris un gatavojās ligzdošanai. Maija beigās negaidīti atgriezās mātītes iepriekšējā gada partneris un padzina tēviņu. Būri diemžēl pameta arī mātīte. Zaļās vārnas tēviņš atlikušo sezonas laiku – līdz pat augustam turpināja sargāt būri un regulāri to apmeklēja, bet cita mātīte tam tomēr nepievienojās. Būri sezonas laikā apmeklēja vismaz 14 dažādas zaļās vārnas, ko labi varēja konstatēt pēc kameras vērotāju nolasītajiem gredzeniem. Viesojās arī citu sugu putni – gaigala, pupuķis, melnais mušķērājs, dzeltenā stērste. Tika novērota blakus zarā sēdoša rubeņa mātīte, un vakara tumšajā laikā varēja dzirdēt dziedam vakarlēpi.

Papildu informācija:

Eiropas Savienības LIFE+ programmas līdzfinansētā projekta „Putni Ādažos” laikā no 2014. līdz 2017. gadam aizsargājamo ainavu apvidū “Ādaži”, kura lielāko daļu aizņem Ādažu poligons, 1620 ha platībā atjauno virsājus, boreālo mežu un augsto purvu – dzīvesvietas Eiropā retajam rubenim, vakarlēpim, zaļajai vārnai, sila cīrulim, stepes čipstei, purva tilbītei un brūnajai čakstei. Projektu īsteno Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs sadarbībā ar partneriem – Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Latvijas Ornitoloģijas biedrību, AS „Latvijas Valsts meži” un Sējas novada domi.

Aizsargājamo ainavu apvidus „Ādaži” iekļauts Eiropas Savienības īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklā NATURA 2000 un ir putniem starptautiski nozīmīga vieta. Ādažu militārajā poligonā jau gandrīz 100 gadus notiek militārās mācības. Izbraukāšana ar militāro tehniku, spridzināšana un bieži ugunsgrēki poligonā radījuši klaju, Latvijai unikālu virsāju un smiltāju ainavu. Šeit mājvietu atradušas daudzas Eiropā retas dzīvnieku un augu sugas un to saglabāšanai 2004.gadā nodibināts aizsargājamo ainavu apvidus „Ādaži”, kas aizņem 10 150 ha platību.

Informācija presei, 03.05.2017. Aicina tiešraidē vērot zaļās vārnas ligzdošanu Ādažu militārajā poligonā (PDF, 147 KB)