30.08.18
Noslēgusies tiešraides vērošana no Zaļās vārnas būra

Arī šogad LIFE+ projekts "Putni Ādažos" aicināja ik vienu interesentu ielūkoties zaļās vārnas ligzdošanas vietā - Ādažu poligonā.

2018. gadā zaļo vārnu sezona sākās agrāk nekā iepriekšējos gados. Šogad tika reģistrēts līdz šim agrākais zināmais zaļās vārnas novērojums Latvijā – Garkalnes mežos, 29. aprīlī. Arī pie tiešraides būra, Ādažu poligonā, pirmā zaļā vārna novērota agrāk nekā iepriekšējos gados – jau 1. maijā. Kopā šogad  pie tiešraides būra novērotas 14 zaļās vārnas, no kurām visas, izņemot vienu, bija gredzenota. Apgredzenotie putni ļauj noteikt izmaiņas putnu populācijā (piemēram, jauno putnu izdzīvotības līmeni, dzīves ilgumu u.c. svarīgus rādītājus). Zinot izmaiņas, kas brīdina par iespējamo sugas skaita kritumu, un zinot cēloņus, ir iespējams veikt efektīvus sugas aizsardzības pasākumus. Tāpēc tiešraides kamera no zaļās vārnas būra ir ne vien atraktīvs dabas aizsardzības komunikācijas elements, bet arī svarīgs ornitoloģijas pētījumu instruments. 

Arī šosezon galvenais būra saimnieks bija 2010. gadā Garkalnes mežos šķīlies zaļo vārnu tēviņš ar gredzenu AL (portāla "Dabas dati" foruma lietotāju iesaukts par Alu). Lai gan sezona sākās agri, jau 3. maijā zaļo vārnu speciālists Edmunds Račinskis norādīja uz iespējamām problēmām: "Galvenās bažas manī raisa niecīgie barības dzīvnieki ALa knābī pie būra vakar un šodien. Ja neskaita pie skrejas nejauši nomedīto kameni, tad tie ir bijuši nožēlojami sīki medījumi. Baidos, ka ar tādiem viņš nopietnu dzīvesbiedri šim būrim nepiesaistīs."

Latvijas Ornitoloģijas biedrības vadītājs Viesturs Ķerus secina, ka: "Lai gan sezonas gaitā Als bija novērojams pie būra arī ar lielāka izmēra medījumu (piemēram, zalkti un sila ķirzaku), bažas tomēr izrādījās pamatotas – neviena no zaļo vārnu mātītēm, ko izdevās novērot pie būra, nekļuva par pastāvīgu Ala partneri, tāpēc arī šogad zaļo vārnu ligzdošana šajā būrī nenotika. Tomēr Als apmeklēja būri visu sezonu (līdz pat 8. augustam), tostarp arī iekārtotams ligzdas vietu." Interesi par zaļās vārnas būri izrādīja arī citi dobumperētāji putni. Pupuķis pie būra tika novērots jau 27. aprīlī, kad pārraide no kameras vēl nebija publiska. Vēlāk būrī aktīvi darbojās tītiņu pāris, taču Vēlāk būrī aktīvi darbojās tītiņu pāris, taču arī tie šeit ligzdot nesāka. Būri apmeklēja arī lielās zīlītes un mājas strazdi.

Paldies visiem, kas šogad  sekoja līdzi norisēm zaļās vārnas ligzdošanas vietā.  Īpašs paldies aktīvajiem Dabasdati.lv foruma dalībniekiem! To piefiksētie vērojumi palīdz izprast zaļo vārnu uzvedību, vērtīgi ir nolasītie gredzeni un pamanītie zaļo vārnu barības objekti, kā arī citu sugu putni, kas apmeklēja būri.

Zaļās vārnas Latvijā atgriezīsies nākošajā pavasarī. Putnu tiešsaistes kameru un citiem Latvijas ornitoloģijas jomas jaunumiem sekojiet līdzi Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā www.lob.lv.